Kodama Forum

Shipping to Russia

Comments posted here will get priority over comments posted on Kickstarter. Ask for and get info about shipments, schedules, etc.
SS-18

Wed Sep 06, 2017 3:58 pm  

Thanks for the reply.

SooooTwisted

Tue Jan 09, 2018 1:08 am  

Kodama_Maxim wrote:Рад всех приветствовать на нашем форуме.

Меня зовут Максим, я сотрудник Kodama, Inc., как правило, я не занимаюсь поддержкой клиентов, поэтому на форуме появляюсь не часто. Однако, т.к. у нас активизируется русскоязычное комьюнити и я единственный член команды из России, я был бы крайне рад поддержать вас.

Во-первых, буду рад ответить на любые ваши вопросы напрямую через почту: maxim@kodama3d.com, таким образом ваши тикеты не потеряются среди сотен других.

Во-вторых, мы не рассматривали до этого создание русскоязычной секции на форуме, т.к. количество заказов из русскоязычных стран очень маленькое. Однако, если вы считаете это целесообразным и вам так будет удобнее - с радостью сделаем.

В-третьих, все заказы из РФ на данный момент собраны. Часть из них уже передана нашему логистическому партнеру, часть будет передана в пятницу/субботу. После этого одна-две недели уйдет на подготовку экспортных документов и ваши принтеры отправятся по воздуху в РФ. Как правило, с момента попадания принтера на самолет до порога клиента проходит около недели, но в силу специфики РФ(крайне сложная таможня и огромная площадь страны) я не берусь на данный момент гарантировать вам 100% сроки. Однако, наша цель и очень большая вероятность, что принтеры будут доставлены до вас уже в этом месяце.

Мне очень жаль, что мы заставили ждать вас столь долго, в силу наших масштабов и особенностей продукта логистика оказалась очень большой головной болью, но мы на финишной прямой. Спасибо за ваше терпение и надеюсь на построение сильного русскоязычного комьюнити Trinus и Kodama :)

Maxim, i've sent u an email) Thnx in advance for da reply))) anyways i still gta ask why cant i order in the shop? i mean there is no option to choose Russia...dont you shit here anymore? how can i get an upgrade for my Trinus?
Enclosed Trinus. HBP. LCD.
Alas no leveling bed=(

SooooTwisted

Tue Jan 09, 2018 1:10 am  

Kodama_Roi wrote:Maxim has left Kodama so he is unable to respond as a Kodama staff. It is possible he is a member of this Forum with a different name/handle, but there is no way for us to check. Thank you.

Alas, but how do i order a leveling bed in your store is there is no option to choose Russia....tips?
Alas no leveling bed=(

Kodama_Roi

Tue Jan 09, 2018 6:47 am  

I understand the best place to place your order is via the Europe store since stocks to Russia are shipped from the Europe warehouse. You will still have to pay for any Russian taxes or import duties on delivery.

Since Maxim's kodama email is no longer in use, any email you send to @kodama3d.com will probably bounce back or will go to the noreply folder. Unfortunately, we don't have Maxim's private email address.

Please address any of your request for help in English to Support@kodama3d.com. Thank you.
-----------------------------------
Roi Igarashi, Chiba, Japan.

SooooTwisted

Thu Jan 11, 2018 12:30 am  

Kodama_Roi wrote:I understand the best place to place your order is via the Europe store since stocks to Russia are shipped from the Europe warehouse. You will still have to pay for any Russian taxes or import duties on delivery.

Since Maxim's kodama email is no longer in use, any email you send to @kodama3d.com will probably bounce back or will go to the noreply folder. Unfortunately, we don't have Maxim's private email address.

Please address any of your request for help in English to Support@kodama3d.com. Thank you.

Well dat is da problem-there is no leveling bed in european store.....
Alas no leveling bed=(

Kodama_Roi

Tue Jan 16, 2018 7:58 am  

The manual leveling system kits are currently being fabricated by the supplier. We still don't have the delivery date set, so we can't provide estimates of when it will be available in the stores. Sorry.
Roi Igarashi, Chiba, Japan.

•   Information